Telewizor do filmów

Telewizor do filmów to sprzęt, który gości w wielu domach, nie tylko u kinomaniaków. Choć zaczyna być wypierany przez laptopy i urządzenia mobilne, wciąż jeszcze stanowi centrum rodzinnej rozrywki, fundując nam niezapomniane wrażenia, pełne wzruszeń, śmiechu i przejęcia.

By w pełni cieszyć się oglądanymi dziełami, trzeba zadbać o odpowiedni dobór urządzenia. Jak to zrobić, czym się kierować i jaki telewizor do filmów jest najlepszy – podpowiadamy w dalszej części poradnika.

Jaki telewizor do filmów wybrać i kupić?

By znaleźć najlepszy telewizor do filmów, powinniśmy kierować się kilkoma ważnymi parametrami.

Należą do nich:

 • Rozmiar ekranu,
 • Rozdzielczość,
 • Rodzaj matrycy,
 • Obecność HDR,
 • Częstotliwość odświeżania ekranu,
 • SmartTV,
 • Tunery,
 • Łączność.
Telewizor do filmów
Telewizor do filmów / Jaki wybrać? Gdzie kupić najlepszy? Opinie, ranking i cena

Rozmiar ekranu telewizora do filmów

Szukając dobrego telewizora do filmów, powinniśmy zacząć od określenia minimalnej i maksymalnej przekątnej ekranu, na jaką możemy sobie pozwolić. Nie chodzi tylko o finanse – dążenie do jak największego sprzętu może negatywnie wpływać na komfort oglądania, kiedy nie mamy do dyspozycji wystarczającej ilości miejsca w mieszkaniu.

Przekątną ekranu telewizora do filmów powinniśmy więc dobrać do odległości możliwej do osiągnięcia w naszym pokoju dziennym. Telewizor 40-calowy potrzebuje od 1,6 do 2,3 metra odległości od oczu patrzącego, a urządzenie o przekątnej 55 cali nawet 2,2 do 2,4 metra. Największe, 75-calowe telewizory do filmów wymagają od 3 do 6 metrów odstępu od kanapy, co jest dość sporą odległością, jak na przeciętną wielkość polskich mieszkań.

Zobacz też jak wybrać projektor do filmów?

Rozdzielczość telewizora do filmów

Dobry telewizor do filmów to nie tylko wielki ekran, ale przede wszystkim szczegółowy, wyraźny obraz. Na to wpływa między innymi rozdzielczość ekranu, czyli ilość możliwych do wyświetlenia pikseli.

Do najpopularniejszych standardów należą:

 • HD Ready – 1366 na 768 pikseli,
 • Full HD – 1920 na 1080 pikseli,
 • 4K UHD – 3840 na 2160 pikseli,
 • 8K UHD – 7680 na 4320 pikseli.

Jaki telewizor do filmów wybrać? Czy celować w jak największą rozdzielczość, nie patrząc na koszty? Uspokajamy – nie trzeba rujnować swojego portfela. Do oglądania większości produkcji wystarczy telewizor do filmów wyposażony w Full HD. Jeśli mamy nieco luźnych funduszy, możemy zainwestować w ekran 4K.

Jak wybrać dobre słuchawki do filmów?

Jaki Telewizor do filmów
Jaki Telewizor do filmów wybrać? Cena, ranking i opinie

Rodzaj matrycy w telewizorze do filmów

Technologia wykorzystywana przez telewizor do filmów, by wyświetlać obraz, ma niebagatelne znaczenie dla jakości. Najczęściej spotykane typy urządzeń to:

 1. LED – podświetlenie panelu LCD, które jest obecnie uważane za nieco przestarzałą technologię. Charakteryzuje się jasną czernią, stosunkowo niewysokim kontrastem i niskim nasyceniem barw.
 2. OLED – wykorzystują do podświetlania diody organiczne, uzyskując głęboką czerń, mocne kontrasty i niezłe nasycenie barw oraz dobrą widoczność pod kątem. Trzeba mieć świadomość, że mają większą skłonność do wypalania się, a przez to bywają bardziej awaryjne.
 3. QLED – tu z kolei stosuje się technologię Quantum Dot, czyli kropki kwantowej. Takie telewizory do filmów zbliżone są do LED, ale jasność i jakość kolorów jest w nich lepsza.

Obecność HDR w telewizorze do filmów

Dobry telewizor do filmów powinien wspierać technologię HDR, czyli High Dynamic Range. Dzięki temu różnica między jasnymi i ciemnymi tonami jest lepiej widoczna, a ludzkie oko odbiera taki obraz jako bardziej realistyczny. Wyższa jasność, lepsze kolory – to cechy, które wyróżniają najlepsze telewizory do filmów z HDR.

Częstotliwość odświeżania ekranu w telewizorze do filmów

W parametrach producenta częstotliwość odświeżania ekranu w telewizorze do filmów podawana jest w Herzach (Hz), które w dużym uproszczeniu odpowiadają klatkom na sekundę. Czy w przypadku urządzenia wykorzystywanego tylko do oglądania produkcji filmowych ma to aż takie znaczenie?

Okazuje się, że nie, ponieważ większość kinowych produkcji kręcona jest w 25 lub 50 klatkach na sekundę. Częstotliwość odświeżania będzie miała znaczenie, gdy zechcemy wykorzystać telewizor do filmów także do gier zręcznościowych.

SmartTV w telewizorze do filmów

W obecnych czasach SmartTV w telewizorze do filmów to absolutne must-have. Ten system znacznie ułatwia nam możliwość korzystania ze wszelkich platform VOD, czyli telewizji na życzenie. Opłacając odpowiedni abonament, możemy oglądać co chcemy i kiedy chcemy, nie trzymając się ramówki żadnego kanału. Do takich platform należą na przykład Netflix, Ipla, Player, HBO Go, YouTube czy Showmax.

System SmartTV zależy najczęściej od firmy produkującej telewizor. Możemy wybierać spośród AndroidTV, SmartHub, Tizen, webOS TV, My Home Screen i innych.

Jaki jest najlepszy laptop do filmów?

Telewizor do filmów a tunery

Jeśli jednak chcemy korzystać z telewizora do filmów i oglądać produkcje emitowane przez tradycyjną telewizję, warto zaopatrzyć się w model obsługujący wybrane przez nas tunery:

 • DVB-C – kablówka;
 • DVB-S – satelita;
 • DVB-T – telewizja naziemna.

Łączność telewizora do filmów

Warto wiedzieć, że dobry telewizor do filmów może być wyposażony w dodatkowe systemy łączności. Na przykład Bluetooth pozwala podłączyć słuchawki lub głośniki bez konieczności używania przewodów. Z kolei WiFi umożliwia bezprzewodową łączność z Internetem, niezbędną do korzystania z pełni funkcjonalności SmartTV.

Najlepszy Telewizor do filmów
Najlepszy Telewizor do filmów

Jaki telewizor do filmów jest najlepszy?

Najlepszy telewizor do filmów może być wyposażony w wiele dodatkowych funkcji, takich jak:

 1. PVR – możliwość nagrywania wybranych programów na dysk twardy,
 2. PiP – opcja pozwalająca na oglądanie dwóch obrazów na raz,
 3. Pilot z QWERTY – taka klawiatura ułatwia wpisywanie interesujących nas treści przy wyszukiwaniu,
 4. Zakrzywiony ekran – daje lepszą widoczność, ale nie sprawdza się przy większych kątach patrzenia i przy dużej rodzinie,
 5. Dodatkowe podświetlenie ekranu.

Gdzie kupić telewizor do filmów?

Dobry telewizor do filmów znajdziemy w ofercie każdego marketu z artykułami RTV, a także w sieci. Do producentów należą Philips, Sony, TCL, Samsung, LG, Panasonic i inni.

Cena telewizora do filmów

Najtańszy telewizor do filmów kupimy już za 400 zł, jednak będzie to mały odbiornik nie najwyższych lotów. Za jakość trzeba zapłacić – od 1500 do nawet 35000 zł w przypadku multifunkcjonalnych, najlepszych telewizorów do filmów. Warto też dowiedzieć się jak z filmami radzi sobie dobry telewizor do 2000 zł.

Telewizor do filmów – opinie

Niemal każdy wciąż jeszcze posiada telewizor do filmów, który często nie tyle służy do kinowych wrażeń, co robi za tło codziennym czynnościom. A jaką funkcję to urządzenie pełni u Was? Jak często pozostaje włączone? Czekamy na Waszą opinię o telewizorach do filmów.

Telewizor do filmów / Ranking najlepszych

Dla tych Czytelników, którzy dopiero stoją przed zakupem, przygotowaliśmy ranking najlepszych telewizorów do filmów. Znajdziecie w nim popularne rozwiązania, które sprawdzają się u innych kinomaniaków.

1 Reply to “Telewizor do filmów”

 1. Parę tygodni temu kupilem telewizor TCL QLED 55 cali, nastawienie ogladanie TV. Telewizor sie świetnie sprawdza, zdaje wzorowo egzamin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *