Projektor do filmów

Projektor do filmów kusi swoimi kompaktowymi rozmiarami i niższą od tradycyjnego telewizora ceną. W tym artykule podpowiadamy, czy rzeczywiście można przy jego udziale stworzyć sensowny zestaw kina domowego, na jakie parametry zwrócić uwagę i jaki projektor do filmów jest najlepszy.

Czy warto kupić projektor do filmów?

Projektor do filmów, jeśli tylko dobrze go wybierzemy, może stanowić całkiem rozsądną alternatywę dla telewizora. Za te same pieniądze możemy mieć urządzenie bardzo dobrej klasy, dające wyraźny, duży obraz, a przy tym iście kinowy nastrój.

By warto było kupić projektor do filmów, trzeba spełnić kilka warunków: mieć odpowiednio dużą ścianę, na której można wyświetlić obraz, zaciemnić pomieszczenie i posiadać zewnętrzny sprzęt audio, ponieważ nawet jeśli w projektorze są wbudowane głośniki, to nie będą one wystarczające.

Projektor do filmów
Projektor do filmów / Jaki wybrać i kupić? Ranking, cena i opinie

Rodzaje projektorów do filmów

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów projektorów do filmów. Do najważniejszych z nich należą:

  1. LED DLP – małe projektory o niskiej rozdzielczości i małej jasności obrazu,
  2. DLP – dobry kontrast i czerń, ale niska jasność,
  3. 3LCD – duża jasność, dobra biel, ale źle odwzorowana czerń,
  4. LCOS/SXDR – świetne odwzorowanie kolorów, kontrastu i dobra jasność, ale wysoka cena,
  5. Laserowe – bardzo dobra jakość w wyniku zastąpienia tradycyjnego światła wiązką lasera, długa żywotność, ale bardzo wysoka cena.

W projektorze do filmów najlepiej sprawdzi się technologia 3LCD, DLP i laserowa, ale ostateczna decyzja zależy przede wszystkim od planowanego budżetu.

Rozdzielczość projektora do filmów

Rozdzielczość to inaczej liczba pikseli, wyświetlana przez urządzenie. W dobrych projektorach do filmów zastosowano standard FullHD, w którym dłuższa krawędź ma 1920 pikseli, a krótsza, w zależności od proporcji obrazu, 1080 lub 1200 pikseli. W najlepszych projektorach do filmów znajdziemy rozdzielczość 4K, a nawet 8K, tyle że cena będzie bardzo wysoka.

Zobacz też jak wybrać laptop do filmów.

Żywotność projektora do filmów

Jak każdy sprzęt elektroniczny, tak i nawet najlepszy projektor do filmów z czasem się zużywa. Jego żywotność w dużej mierze zależy od kondycji lampy. Niestety, jest ona dużo krótsza, niż w przypadku telewizorów, które mogą wytrzymać nawet 100 tysięcy godzin pracy. Przeciętny projektor do filmów wytrzymuje około 4 do 10 tysięcy godzin.

Pamiętajmy jednak, że mimo wszystko projektor do filmów nie jest tak często używanym sprzętem, jak telewizor. Nie włączamy go w tle, ale tylko wtedy, gdy rzeczywiście mamy czas na sumienne oglądanie filmu. Zakładając, że używamy projektora do filmów codziennie przez dwie godziny, wystarczy nam on nawet na 5-10 lat.

Technologia 3D w projektorach do filmów

Ostatnie kilkanaście lat zrewolucjonizowało rynek filmowy. Dużą popularnością cieszą się obecnie produkcje trójwymiarowe, zapewniające niezwykłe wrażenia podczas oglądania. Jeśli chcemy urządzić w domu własne kino, warto zastanowić się nad projektorem do filmów, obsługującym technologię 3D. Wystarczy do niego dokupić specjalne okulary.

Jaki projektor do filmów wybrać i kupić? Parametry

Szukając najlepszego projektora do filmów, skupmy się na następujących parametrach:

  1. Jasność – podawana w lumenach. Im wyższa wartość, tym lepiej;
  2. Głośność pracy – nagrzewanie się powoduje konieczność chłodzenia, a wentylatory generują hałas. Im większe wentylatory, tym mniejsze zakłócenia będą powodować;
  3. Format obrazu – w projektorze do filmów najlepiej zdecydować się na 16:9 lub 16:10, dzięki czemu będziemy cieszyć się obrazem na cały panoramiczny ekran;
  4. Kontrast – im wyższy współczynnik kontrastu statycznego, tym lepiej, ponieważ obraz będzie wyraźniejszy w niedokładnie zacienionych pomieszczeniach.
Jaki Projektor do filmów
Jaki Projektor do filmów wybrać i kupić? Ranking, opinie i cena

Odległość projektora do filmów od ściany

Decydując się na zakup dobrego projektora do filmów, musimy wziąć pod uwagę, że wymaga on określonej odległości od ściany. W parametrach każdego urządzenia tego typu znajdziemy współczynnik projekcji, który oznacza stosunek odległości do wielkości ekranu. Wystarczy tylko dokonać prostych obliczeń, by wiedzieć, gdzie zamontować projektor do filmów.

Wiele osób, korzystających z dobrego projektora do filmów, urządza sobie specjalne pomieszczenie projekcyjne. To dobry pomysł: wystarczą fotele lub kanapa, ściana z białym ekranem, szczelne rolety w oknach i odpowiednia odległość projektora od ściany. By jednak zdecydować się na takie przedsięwzięcie, musimy dysponować odpowiednią ilością miejsca.

Jaki projektor do filmów do małego mieszkania?

Jeśli zastanawiacie się, czy w małym mieszkaniu jest możliwe poprawne zamontowanie dobrego projektora do filmów, to producenci wychodzą Wam naprzeciw. Na rynku znajdziemy urządzenia oznaczone jako Short-Throw lub Ultra Short-Throw, dedykowane właśnie do małych pomieszczeń. Możemy na nich wyświetlać obraz z odległości od jednego metra do nawet kilkunastu centymetrów.

Zobacz też jak dobrać odpowiednie słuchawki do filmów.

Projektor do filmów z korekcją zniekształceń trapezowych

Korekcja zniekształceń trapezowych to przydatna funkcja, stosowana w najlepszych projektorach do filmów. Dzięki niej nie ma konieczności ustawiać urządzenia dokładnie na wprost ściany, ponieważ ewentualny zły kształt obrazu jesteśmy w stanie naprawić dzięki określonym ustawieniom.

W dobrych projektorach do filmów najlepiej działa korekcja zniekształceń trapezowych, gdzie każdy róg obrazu możemy regulować niezależnie od pozostałych.

Jaki projektor do filmów jest najlepszy?

Najlepszy projektor do filmów to ten dopasowany do naszych oczekiwań. Zacznijmy od założenia sobie budżetu, na który możemy sobie pozwolić, a następnie znalezienia dobrego projektora w tej cenie. Jeżeli posiadamy w domu telewizor, nie musimy inwestować w projektor za kilka tysięcy, po i tak z pewnością będziemy go używać sporadycznie.

Gdzie kupić projektor do filmów?

Dobry projektor do filmów możemy kupić w sklepie stacjonarnym z artykułami RTV, gdzie możemy skorzystać z porady profesjonalisty, lub też w Internecie – tam z kolei znajdziemy niższe ceny.

Producenci dobrych projektorów do filmów to na przykład BenQ, Epson, Sony, JVC, Optoma i inni.

Najlepszy Projektor do filmów
Najlepszy Projektor do filmów

Cena projektora do filmów

Ile kosztuje dobry projektor do filmów? Wszystko zależy, na co się zdecydujemy. Za zwykłe urządzenie do codziennego użytku zapłacimy od 300 do 3000 zł, natomiast najlepsze projektory do filmów o wielu dodatkowych funkcjach i wysokich parametrach mogą kosztować nawet do 40000 złotych. Warto rozważyć także zakup i sprawdzić jak poradzi sobie dobry projektor do 1000 zł.

Projektor do filmów – opinie

Co najbardziej cenicie w oglądaniu filmów wyświetlanych projektorem? Jak często korzystacie z tego rozwiązania i który model sprawdził się u Was? Czekamy na Wasze opinie o projektorach do filmów.

Projektor do filmów / Ranking najlepszych

W naszym rankingu najlepszych projektorów do filmów znajdziecie najchętniej kupowane modele wraz z cenami. Dzięki temu macie gwarancję, że prezentowane przez nas opcje sprawdziły się u innych użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *