Kazimierz Kurz jako polityk

Kazimierz Kutz polityką zajął się na serio w 1997r. startując w wyborach parlamentarnych do Senatu z listy Unii Wolności wspierając w kampanii na Śląsku Leszka Balcerowicza. Zdobył wówczas największa ilość głosów w województwie katowickim / około pół miliona/.W Senacie pracował w Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą i Komisji Nauki i Edukacji.

Wspierał przeprowadzenie mądrej reformy szkolnictwa, zwiększenia środków budżetowych dla wyższych uczelni, gdyż uważa, że wykształcenie młodego pokolenia jest najważniejszym zadaniem dla pomyślnego rozwoju Polski. Senator Ziemi Śląskiej IV kadencji w latach 1997 – 2001 z powodzeniem bronił spraw Województwa Śląskiego przy uchwalaniu budżetu uciekając się do bardzo niekonwencjonalnych wystąpień i wypowiedzi. Walczył również o zachowanie w całości województwa Śląskiego oraz bronił lokatorów mieszkań przyzakładowych przed wywłaszczeniem.

W plebiscycie Gazety Wyborczej na najwybitniejszego”Ślązaka XX Wieku” zajął pierwsze miejsce wśród żyjących / pierwszy był Wojciech Korfanty, drugi Jerzy Ziętek/. Otrzymał tytuł Doctora Honoris Causa Uniwersytetu Opolskiego.

W 2001r. startował ponownie w wyborach do Senatu z „Bloku Senat 2001” w okręgu katowickim i zajął pierwsze miejsce stając się Senatorem V kadencji na lata 2001 – 2005. Aktualnie pełni zaszczytną funkcję Wicemarszałka Senatu i pracuje w Komisji Kultury i Środków Przekazu. Głośno domaga się innego, lepszego poziomu telewizji publicznej i zwiększenia środków budżetowych na kulturę.

Od kilkudziesięciu lat z niezwykłą pasją działa na rzecz rozwoju Śląska i jego mieszkańców. Jest jednym z pomysłodawców i współautorem konkursu gwary pod nazwą „Po naszemu czyli po Śląsku”, realizuje Festiwal Teatralny młodych reżyserów „Interpretacje” w Katowicach, wspiera swoim autorytetem i działaniami Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Śląski Teatr Tańca z Bytomia, młodych twórców filmowych i „Fabrykę Silesia” jako aktualną kontynuację Zespołu Filmowego „Silesia”, patronuje Festiwalowi Filmów Kultowych. Współorganizował i przewodniczył Kongresowi Kultury na Górnym Śląsku, inicjował powołanie Rady Kultury Województwa Śląskiego. Przewodniczy Komitetowi Budowy Muzeum Śląskiego, z ogromnym zaangażowaniem działał na rzecz powołania samodzielnej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz dofinansowania Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Jego działalność charakteryzuje się niezależnością sądów oraz głębokim przywiązaniem do Śląska.

Walczy o lepszy los i wyższą świadomość obywatelską jego mieszkańców, co potwierdza swoimi filmami , publicystyką, felietonami drukowanymi w Dzienniku Zachodnim i licznymi wystąpieniami na różnych spotkaniach. W 2002 roku otrzymał Platynowy Laur Kompetencji i Umiejętności jako wybitny Ślązak. Kazimierz Kutz nigdy nie należał do żadnej partii politycznej.

Pamiętam jak dziś kiedy oglądaliśmy wystąpienia pana Kazimierza Kutrza jako polityka na scenie polskiej jak i zagranicznej. Wiele się z nich nauczyliśmy i wskazały one nam drogę. Oglądaliśmy je na laptopach bo nie mieliśmy wtedy jeszcze telewizorów. Laptopy wybieraliśmy w serwisie ak74.pl po to aby mieć jak najlepszy sprzęt do naszych potrzeb. Laptop dał nam tą możliwość, że występy pana Kazimierza mogliśmy oglądać wszędzie tam gdzie byliśmy.