Tablet do filmów

Tablet do filmów to urządzenie, które w dzisiejszym świecie skutecznie zastępuje laptopa i przejmuje wiele jego funkcji, w tym wyświetlanie wideo właśnie. Z racji tego, że do oglądania filmów nie potrzebujemy klawiatury, a jedynie ekran, sprawdzi się on doskonale. Jednocześnie daje dużo wolności i komfortu – ze względu na małe wymiary możemy wygodnie go przenosić, używać w podróży czy oprzeć na kolanach, leżąc w łóżku.

Otwarte pozostaje jednak pytanie, jaki tablet do filmów jest najlepszy i jak go znaleźć oraz na co zwrócić uwagę. Nasz poradnik ma za zadanie rozjaśnić odpowiedzi.

Czym jest tablet do filmów?

Tablet do filmów to urządzenie elektroniczne do złudzenia przypominające smartfona – tyle, że znacznie większe. Do sterowania nim służy dotykowy ekran, a zainstalowane aplikacje i systemy łączności pozwalają na wygodne korzystanie i osiągnięcie wielu funkcji. Najlepsze tablety do filmów są w stanie całkowicie zastąpić laptop, również w pracy, a do tego mieszczą się nawet w damskiej torebce.

Tablet do filmów
Tablet do filmów / Jaki wybrać? Gdzie kupić? Opinie, ranking i cena

Jaki tablet do filmów wybrać i kupić?

By znaleźć najlepszy tablet do filmów, musimy zwracać uwagę na ważne dla tej czynności parametry.

Należą do nich:

 • Rozmiar ekranu,
 • Rozdzielczość ekranu,
 • Typ matrycy,
 • Wydajność,
 • Komunikację,
 • Głośnik,
 • Pojemność akumulatora,
 • System operacyjny.

Zobacz jak wybrać najlepszy laptop do filmów?

Rozmiar ekranu w tablecie do filmów

Najmniejsze tablety do filmów osiągają rozmiar ekranu na poziomie około 7 cali. Choć to i tak lepszy wynik, niż w przypadku większości smartfonów, i tak oglądanie może nie być wystarczająco wygodne. Szukając najlepszego tabletu do filmów, warto się więc zdecydować na urządzenie o przekątnej ekranu przynajmniej 9-12 cali, co sprawia, że obraz jest duży, idealnie widoczny, a my cieszymy się oglądaniem niemal równie komfortowym, co na komputerze.

Rozdzielczość ekranu w tablecie do filmów

By obraz był możliwie najbardziej szczegółowy i wysokiej jakości, warto wybrać tablet do filmów, oferujący wysoką rozdzielczość obrazu. Ten parametr to po prostu liczba pikseli, czyli pojedynczych kwadratów, z których składa się gotowy obraz.

W najlepszych tabletach do filmów znajdziemy ekran o rozdzielczości 2732 na 2048 pikseli, jednak do oglądania filmów wystarczy nam 1920 na 1200 pikseli, gdyż większość produkcji otrzymujemy właśnie w rozmiarze Full HD.

Sprawdź jak dobrać najlepsze słuchawki do filmów.

Typ matrycy w tablecie do filmów

Na jakość wyświetlania wpływa nie tylko rozdzielczość, lecz także typ matrycy, zastosowany w tablecie do filmów. Najtańszą opcją jest TFT, które oferuje dość standardowe kąty widzenia, średnie odwzorowanie kolorów i kontrasty. Pod tym względem znacznie lepsze okazują się MVA, a także IPS, jednak najlepsze tablety do filmów mogą się pochwalić matrycą AMOLED lub Retinia (stosowany w tabletach Apple).

Jaka powłoka na matrycy? Wszystko zależy od tego, gdzie chcemy używać dobrego tabletu do filmów. W domu świetnie sprawdzi się błyszcząca, która oferuje wysoką jakość obrazu i doskonałe odwzorowanie kolorów. Matowa z kolei zapewnia mniej nasycone kolory i bardziej szarą czerń, ale doskonale widać obraz nawet w pełnym słońcu, dlatego sprawdza się poza domem.

Jaki Tablet do filmów
Jaki Tablet do filmów wybrać? Opinie, cena i ranking

Wydajność tabletu do filmów

Tablet do filmów nie musi być super wydajnym urządzeniem z górnej półki cenowej, chyba że chcemy stosować go również do innych, bardziej skomplikowanych celów. Do wyświetlania wideo wystarczy jednak czterordzeniowy procesor oraz przynajmniej 8 gigabajtów RAM.

Komunikacja tabletu do filmów

Tablet do filmów powinien się bezproblemowo łączyć z Internetem oraz z innymi urządzeniami.

Służą do tego:

 1. WiFi – bezprzewodowa łączność z domową siecią,
 2. Modem LTE – gdy jest wbudowany, możemy łączyć się z Internetem dzięki sieci komórkowej,
 3. Tuner DVB-T – pozwala na oglądanie filmów w telewizji cyfrowej,
 4. Bluetooth – taki w wersji co najmniej 4.0 będzie wykorzystywał mniej baterii, służy on do łączenia się na przykład ze słuchawkami czy zewnętrznymi głośnikami.

Jaki jest najlepszy projektor do filmów?

Głośnik w tablecie do filmów

Jeśli nie chcemy odtwarzać audio przez słuchawki lub zewnętrzny głośnik, dobry tablet do filmów powinien posiadać własne, wbudowane głośniki, przynajmniej dwa. Dzięki nowoczesnym technologiom, które znajdują zastosowanie w najlepszych modelach, dźwięk może być czysty i wysokiej jakości.

Pojemność akumulatora w tablecie do filmów

Podczas odtwarzania wideo bateria dość szybko się wyczerpuje, szczególnie jeśli korzystamy z zapewniającej dobrą widoczność jasności ekranu. Warto więc zainwestować w najlepszy tablet do filmów o dużej pojemności baterii. Co prawda, waga takiego urządzenia jest zwykle większa, ale za to zapewnia nam bezproblemową pracę nawet przez kilka godzin.

System operacyjny w tablecie do filmów

Najpopularniejszym systemem operacyjnym, stosowanym w większości tabletów do filmów, jest Android. Oczywiście im nowsza wersja, tym lepiej, bo jest szansa na bardziej stabilne działanie. Dzięki dostępowi do sklepu Google, mamy możliwość zainstalowania wielu aplikacji, w tym Netflix i innych platform VOD oraz różnych programów do odtwarzania wideo.

Polecanym systemem operacyjnym jest także iOS, stosowany w tabletach do filmów firmy Apple. Należy on do bardzo stabilnych i stosunkowo odpornych na wirusy komputerowe. Najmniejszą popularnością cieszy się Windows, bo choć jest bardzo intuicyjny w obsłudze i synchronizuje się z komputerami z tym systemem, to posiada najbardziej okrojoną liczbę dostępnych aplikacji.

Jaki tablet do filmów jest najlepszy?

Najlepszy tablet do filmów powinien przede wszystkim cieszyć oko użytkownika doskonałą jakością obrazu, wysoką jasnością ekranu, nasyceniem kolorów i kontrastem. Oprócz tego, ważne są głośniki, przez które niejednokrotnie przyjdzie nam słuchać ścieżki audio z filmu. W dobie telewizji na życzenie istotna jest także obsługa licznych aplikacji platform VOD, na których to my wybieramy, co chcemy oglądać i kiedy oraz robimy to legalnie.

Najlepszy Tablet do filmów
Najlepszy Tablet do filmów

Cena tabletu do filmów

Dobry tablet do filmów kosztuje od około 500 złotych do nawet 5000 zł za najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania. Zobacz też jak z filmami radzi sobie tablet do 500 zł.

Zobacz gdzie kupić telewizor do filmów?

Gdzie kupić tablet do filmów?

Dobre tablety do filmów znajdziemy w ofercie większości sklepów komputerowych i marketów RTV. Do producentów należą na przykład Samsung, Apple, Lenovo, Huawei, Kiano, Navitel i inni.

Tablet do filmów – opinie

Jak często oglądacie filmy na tablecie? Czy urządzenia mobilne również i u Was zastąpiły w tej roli telewizję, a nawet komputery? Czekamy na Wasze opinie o tabletach do filmów w sekcji komentarzy.

Tablet do filmów / Ranking najlepszych

W poszukiwaniu idealnego sprzętu zawsze warto zwrócić uwagę na opinie innych. Byście nie musieli szukać ich na własną rękę, przygotowaliśmy dla Was ranking najlepszych tabletów do filmów, który z pewnością pomoże w zakupie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *